DİDİM'DE KURBAN BAYRAMI HAREKETLİLİĞİ

DidimTurizm Derneği (DİTUR) Başkanı Mustafa Şentürk, Kurban Bayramı öncesi ilçede turizm hareketliliğinin başladığını ve otellerin %60 doluluk oranına şimdiden kavuştuğunu söyledi.

Otellerde bütün t5edbirlerin alındığını belirten Şentürk, herkesin gönül rahatlığıyla Didim'de tatil yapabileceğini söyledi.

Yenitip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle bütün sektörlerde olduğu gibi turizm sektörü de olumsuz etkilendi. Kurban Bayramı nedeniyle 31 Temmuz ve 3 Ağustos tarihleri arası bayram tatili olacak. Kurban Bayramı nedeniyle Didim'de tatil yapmak isteyen tatilcile şimdiden rezervasyon yapmaya başladı.

OTELLER %60 ORANINDA DOLDU

Didim'deki bütün otellerde yeni tip koronavirüs tedbirlerinin alındığını ve Kurban Bayramı'na hazır olduğunu söyleyen DİTUR Başkanı Mustafa Şentürk; "Bayram öncesi Didim'de büyük bir hareketlilik var. Didim'de 185 otelimiz var. İlçedeki otellerin toplam 30 bin yatak kapasitesi var. Otellerimizde bütün tedbirler alındı ve hijyen olarak bayrama hazır, şu anda %60 oranında doldu" dedi.

Turizm sektörünün tüm dünyada olduğu gibi bu yıl sıkıntılı bir süreçten geçtiğini belirten Şentürk; "Akdeniz ve Ege bölgesinde sıkıntı var. Didim'de de sıkıntılı bir sezon geçiriyoruz. 30 yıldır turizm sektörünün içerisindeyim. Bir çok badire atlattık ama böylesini hiç görmedik. Didim'deki bütün kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleri el birliğiylebu zorlu süreci atlatmaya çalışıyoruz. Otellerimizde Sağlık Bakanlığı'nın ve Bilim Kurulu'nun almış olduğu kararlar doğrultusunda bütün tedbirler alındı. Otellerimizin sağlık sertifikası var. Herkes en hijyen şekilde Didim'de ailesiyle, arkadaşlarıyla ve sevdikleriyle tatil yapabilir" diye konuştu.

DİDİM'DE BAYRAM YOĞUNLUĞU BEKLENİYOR

Son iki haftadır Didim'de turizmin hareketlendiğini dile getiren Şentürk; "Didim'de evleri olanlar ilçeye döndü. Apartman daireleri dolsu. Oteller kısmen doldu. Son iki haftadır otellerde de rezervasyon hareketliliği başladı. Şu andan itibaren bayram sürecine giriyoruz. Didim'de bayram yoğunluğu yaşanmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Didim'de özellikle İngiliz turist yoğunluğunun da görüldüğünü ifade eden Şentürk; "Didim'de evi olan İngilizler bayağı gelmeye başladı. Almanya, Hollanda, Belçika gibi ülkelerde yaşayan vatandaşlarımız geliyor. Almanya'da eyalet sistemi uygulandığı için Türkiye'ye gelen turistlerin, döndüklerinde bazı eyaletlerde 14 gün karantinaya alınacağını duyuyoruz. Bu AB ve Türkiye arasındaki politikadan kaynaklanıyor. Aslında turizmi siyasetten uzak tutmamız gerekiyor. Turizm barıştır, kardeşliktir, birlik ve beraberliktir" dedi.

MASKELERİ SOKAĞA ATMAYIN

Tatilcilerin alıp kullandıkları maskeleri sokağa atmamalarını rica eden Şentürk; "Sokaklarda çok sayıda maske görüyoruz. Bu maske yoluyla vatandaşlara koronavirüs bulaşabilir. Lütfen herkes kullandığı maskeleri sokağa değil çöpe atsın. Maskelerimizi takalım, sosyal mesafe kuralına uyalım ve ellerimizi sık sık yıkayalım. Vatandaşlarımız, gönül rahatlığıyla Didim'deki otellere gelip tatillerini yapabilirler. Herkesi Didim'e bekliyoruz" ifadelerini kullandı. Aydın Hedef Gazetesi / 21.07.2020)