• (0256) 813 80 30
  • info@didimturizmdernegi.org
  • Hafta İçi - 09:00 - 20:00 | Pazar Kapalı

BAFA GÖLÜ

Bafa Gölü bir zamanlar Ege Denizi'nin bir parçasıydı. Ve anakaranın derinlerine kadar uzanan Miletos Körfezi'nin arka kısmını oluşturmaktaydı. Bu körfezde, körfez girişini denetleyen güçlü kent Miletos, Priene'nin limanı Nulochos, ayrıca Myus, Pyrrh, Latmos Herakleia'sı ve dağın adını taşıyan, Herakleia'dan daha önceki küçük kent Latmos ve Miletos'a ait liman yeri Ioniapolis bulunmaktaydı.

Geç Antik Dönemden itibaren Menderes Nehri'nin taşıdığı alüvyonlar, Latmos körfezinin denizle bağlatısını gittikçe keserek ortaçağ sonlarına doğru burasını bir iç göle dönüştürdü.

Günümüzde Bafa Gölü ve çevresi 224 çeşit kuş türü barındırmaktadır. Latmoz (beşparmak dağı) eteklerinde 20 tür orkide ve endemik bitki türleri bulunmaktadır. Bafa Gölü 1989 yılında Milli Park ilan edilmiştir. 65 kilometrekare alanıyla başta; Tepeli Pelikan, Balık Kartalı, Sumru, Cüce Karabatak, balıkçıllar olmak üzere bir çok kuşa ve sularında ünlü Yılan Balığı, Bafa Kefali, Levrek ve Çipura gibi nefis balıklara ev sahipliği yapar. Çevresindeki Latmos dağında, yaban domuzları, tilki, saz vaşağı, kirpi, porsuk gibi yabani hayvanlar barınır. Göl ve çevresindeki ekosistem flora ve faunasıyla, kuş gözlemcilerinin, botanikçilerin, ressamların, doğa tutkunlarının, devasa kaya blokları ve antik yürüyüş rotalarıyla trekking, bouldering sporcularının ve tekne turu tutkunlarının uğrak yeri olmuştur.