• (0256) 813 80 30
  • info@didimturizmdernegi.org
  • Hafta İçi - 09:00 - 20:00 | Pazar Kapalı

DİDİM KUTSAL YOL

DİDİM KUTSAL YOL

“Kutsal Yol” projesi ile antik Milet kentinden antik Didyma kentine (Apollon Tapınağı’na) ulaşan tarihi kutsal yol yürüyüş yolu olarak hayata geçirilmiştir. Didyma her zaman Apollon felsefesini benimsemiştir ve Hellen-Roma dünyasının en büyük tapınaklarından biri olan Didyma Apollon Tapınağı’nın ismi tanrı Apollon ile bütünleşmiştir. Miletosluların önceleri karadan ulaşılamayan bu tapınağa, deniz yoluyla tapınak yakınındaki Panormos Limanı’nın bulunduğu koydan tapınağa yürüyerek ulaşabildikleri bilinmektedir. Panormos Limanı’ndan tapınağa ulaşan; sfenks, aslan ve oturan rahip heykelleri ile çevrili bu yola “Kutsal Yol” adı verilmiştir.

Miletos Antik Kentinden gelen kutsal yol Didyma’nın limanı olan Panormos’dan sonra 3,5 km kadar güneydoğu yönünde ilerler ve Apollon Tapınağı’nın girişinde son bulur. Taş döşeli olan yolun toplam uzunluğu yaklaşık 17 km’dir. Didyma’ya gelmeden önce kutsal yolun hemen yanında yer alan bir temenosta “Anta Yapısı” ve “Doğu Yapısı” olarak tanımlanmış iki yapı bulunmaktadır. Kutsal yolda M.Ö. 6.yy’a ait; oturan heykeller bulunmuştur.

2013 Aralık ayında Sayın Valimiz Erol Ayyıldız başkanlığında toplanan İl Daimi Encümen Toplantısında alınan karar gereği İl Özel  İdaresi tarafından bu proje için 50.000.-TL ödenek sağlanmıştır. Didim Kaymakamlığına aktarılan ödenekle Milet Müzesi kontrollüğünde söz konusu güzergah üzerinde tespit edilen yerlerde GPS koordinatları alınarak, yol temizliği yapılarak ve yön levhaları yerleştirilerek doğa ve yürüyüş turizmi yapanlara alternatif turizm imkanı oluşturulmuştur. Yürüyüş yolu başlangıç ve bitiş noktaları Didim Akköy ve Apollon Tapınağı’dır. Yol üzerinde eski yolun tarihi kalıntıları muhteşem doğan güzellikleri, yaban hayatından enstantaneler yürüyüş yapanları beklemektedir.