• (0256) 813 80 30
  • info@didimturizmdernegi.org
  • Hafta İçi - 09:00 - 20:00 | Pazar Kapalı

DİLEK YARIMADASI BÜYÜK MENDERES DELTASI MİLLİ PARKI

DİLEK YARIMADASI BÜYÜK MENDERES DELTASI MİLLİ PARKI

Türkiye’nin ve dünyanın en benzersiz doğal alanlarından birisi olan Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Delatsı Milli Parkı 27.675 hektarlık bir alana sahiptir.

Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, dünyada bir örneği daha olmayan; bir yanda Akdeniz’den Kafkasya’ya kadar kıyılarda yayılım gösteren neredeyse tüm bitkilerin doğal olarak bir arada görüldüğü botanik bahçesi, yırtıcı kuşları ve vahşi hayvanlarıyla bir dağlık arazi ve onu çevreleyen sualtı zenginlikleri, diğer yanda da yüzlerce kuş türünü barındıran, zengin balık çeşitleriyle bir delta ve bütün bunları çevreleyen tarihi ve kültürel zenginliklere sahiptir. 12 İyon kentinin kutsal toplanma merkezi Panionion (Priene), antik Thebai kenti, Aya Yotgi Manastırı, tarihi Doğanbey Köyü, Karina, Hagios Antonios Manastırı ve Zeus Mağarası da Milli Park sınırları içerisindedir.

 

Uluslar arası Sulak Alanlar Sözleşmesinde Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Korunmasına yönelik olan Anlaşmalar, Biyolojik Çeşitlilik Anlaşması ve Akdeniz’in Kirliliğine Karşı Korunma Anlaşması kapsamında koruma altında yer alan Milli Park, kuş, memeli hayvan, bitki ve doğa alanlarından bakıldığı zaman çok önem taşımaktadır.

Her sene 1 milyona ulaşan yerli ve yabancı ziyaretçiler ağırlayan Milli Park’a iki farklı bölgeden giriş bulunmaktadır. Adaya girişte Kuşadası’nın Güzelçamlı yerinde, Büyük Menderes Deltası’na Söke ilçesinden giriş yapılmaktadır. Deltayla yarımada arasında askeri alanın bulunması ile siviller her iki bölge arasında geçiş yapamamaktadır.