• (0256) 813 80 30
  • info@didimturizmdernegi.org
  • Hafta İçi - 09:00 - 20:00 | Pazar Kapalı

MİLET MÜZESİ

MİLET MÜZESİ

1967 yılında eski bir okul binasına kurulan Milet Müzesi, binadaki problemler nedeniyle 2000 yılında kapatıldı. Geçen on bir yıl boyunca kapalı olan müze, aşama aşama hazırlanarak yeni halini aldı ve 27 Mayıs 2011 yılında açıldı. Bugün müzede Miletos, Priene ve Didyma antik kentlerine ait pek çok eser sergileniyor. Miletos kentinin tüm dönemlerini rahatça takip edilebileceği müze sergileme açısından yeni tekniklerin kullanıldığı, ziyaretçilerin bilgilendirme panolarını okuyarak rahatça gezebileceği bir yapıdadır. Bu müze, bölgedeki Arkaik kentlere ait beş yüz altmış adet büyük ve küçük buluntuya ev sahipliği yapıyor. Özellikle heykel eserleri bakımından oldukça güzel örnekler bulunduran müze, Miletos kazı alanında bulunduğu için ulaşım açısından oldukça rahat bir konumda.

Müzede;

1. Aslan Galerisi: Toplam 30 eser bulunmaktadır

2. Taş Eserler Salonu: Didyma, Milet, Priene kazılarında bulunan eserler ile müzenin çalışmaları ve vatandaşların bularak müzeye getirdikleri eserlerden oluşur. M.Ö. 6. Yüzyıldan M.S. 13. Yüzyıla dek olan dönemi kapsayan mermer eserler yer almaktadır

3. Büyük Salon / Mavi Salon: Jeolojik dönemlerden Osmanlı Dönemine kadar olan zamana ait obje ve kenamik eserler ile muhtelif sikkeler, kronolojik teşhir edilmektedir.

4. Küçük Salon: Bu salonda keramik, maden, cam eserler vardır. Burada kıymetli madenden takılar da sergilenmektedir.

5. Müze Bahçesi: Müze bahçesinde kitabeler, sunaklar, sütun başlıkları, muhtelif kabartmalar, heykeller, lahitler sergilenmektedir

6. Filozoflar Parkı: Müzenin hemen karşısında yeni oluşturulan bu parkta Miletli filozof, mimar ve sançtılar levhalar ile tanıtılmaktadır.